Metody utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej

29 gru 2020

Metody utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej

Mycie zębów to czynność, którą każdy z nas powtarza codziennie przynajmniej dwa razy. I choć mogłoby się wydawać, że w czyszczeniu zębów nie ma niczego trudnego – bo faktycznie nie ma – to należy pamiętać o pewnych, obowiązkowych elementach higieny jamy ustnej. Oczywiście, każdy z nas ma już swoje przyzwyczajenia oraz nawyki i trudno, byśmy po instruktaż prawidłowego mycia zębów udawali się do higienistki czy asystentki stomatologicznej… Warto jednak w tym celu wybrać się z dzieckiem do specjalisty, a samemu chociaż patrzeć, aby wprowadzić w życie kilka podstawowych zaleceń. Tak naprawdę sposób szczotkowania zębów powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Szczoteczka do mycia zębów to podstawa

Choć może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów ma olbrzymie znaczenie, podobnie jak sposób, w jaki szczotkujemy zęby. Te dwa czynniki to 90% dobrze oczyszczonych zębów. Jeżeli decydujemy się na szczoteczki manualne, należy zwrócić uwagę na ilość, twardość oraz kształt włosia. Zaleca się, aby wybierać szczoteczki z włosiem miękkim lub też średnim – nigdy twardym, gdyż zdziera szkliwo.

Można zdecydować się również na szczoteczkę elektryczną, soniczną, a nawet ultradźwiękową. W zależności od rodzaju szczoteczki wybieramy postępowanie podczas mycia zębów. Korzystając ze szczoteczki manualnej, zaleca się, by dzieci wykonywały ruchy szorujące i okrężne, natomiast starsze dzieci, młodzież oraz dorośli ruchy wymiatające, czyli – szczoteczka od dziąsła, w kierunku korony zęba. Nie należy szorować i robić kółek, bowiem, można w ten sposób mechanicznie odsłonić szyjki zębowe, a używając zbyt twardej szczoteczki, nawet zniszczyć szkliwo.

Kiedy wybieramy szczoteczkę elektryczną, należy pamiętać, że podczas mycia nie wykonujemy żadnych dodatkowych ruchów. Jak zalecają specjaliści ze Smile Design Clinic – przykładamy ją po prostu do powierzchni każdego zęba po kolei. Szczoteczka soniczna działa natomiast na zasadzie przenoszenia drgań na włosie szczoteczki, a powyższe powodują oczyszczanie płytki nazębnej. Ma ona różne tryby, np. ochrona dziąseł, wrażliwe zęby, tryb wybielający etc. W tym przypadku również raczej nie wykonujemy nią dodatkowych ruchów. Ważne jest, by bez względu na rodzaj szczoteczki, pamiętać, aby traktować każdy ząb jako oddzielną jednostkę i pamiętać o każdej powierzchni.

Zalecenia utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowanie zębów odpowiednio dobraną szczoteczką. Pacjenci bardzo często zapominają myć zęby od strony języka i podniebienia. Niemałe znaczenie ma ponadto dobór odpowiedniej pasty do zębów. Kiedy taką wybieramy, warto zwrócić uwagę, by w swoim składzie zawierała fluor. Wsparciem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej są także różnego rodzaju płukanki. Należy wybierać te, niezawierające alkoholu i stosować je dwa razy dziennie. Tworzą one rodzaj powłoczki ochronnej i są pomocne m.in. w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Bardzo ważne jest także stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie – najlepiej wieczorem, przed snem. Niezmiernie istotną sprawą, na którą chyba tak naprawdę mało kto z nas zwraca uwagę, jest czyszczenie języka, na którym znajduje się mnóstwo bakterii. Można go czyścić, używając specjalnego wacika lub przeznaczonej do tego celu, oddzielnej szczoteczki. W celu zachowanie zdrowych zębów, warto także zwrócić uwagę i ewentualnie zmodyfikować codzienną dietę. Niemałe znaczenie ma tu ograniczenie słodyczy, a wzbogacenie diety w owoce i warzywa oraz produkty, zawierające wapń (mleko i jego przetwory, żółty ser) oraz witaminę D (łosoś, tuńczyk, sardynki).